آنالیز عنصری و اندازه‌گیری ترکیبات تشکیل‌دهنده مصنوعات شیشه‌ای بدست آمده از مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و محوطه های باستانی اردبیل در شمال غربی ایران با استفاده از روش میکروپیکسی - پژوهه باستان سنجی

XML English Abstract Print


1- انرژی اتمی ایران ، daghaaligol@aeoi.org.ir
2- کارشناس اداره کل میراث فرهنگی اردبیل
3- انرژی اتمی ایران
چکیده:   (318 مشاهده)
در این مقاله، نتایج بدست آمده از آنالیز عنصری 36 نمونه از قطعات شیشه ای مکشوفه از مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و محوطه های تاریخی اردبیل در شمال غرب ایران که قدمت آنها از دوره ساسانی تا دوره اسلامی است، ارائه شده است.  آنالیز عنصری این نمونه‌ها با استفاده از روش میکروپیکسی در آزمایشگاه واندوگراف پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در ایران انجام شده است. با استفاده از میکروپیکسی، عناصر اصلی و کم مقدار تشکیل دهنده این شیشه ها اندازه گیری شده و با استفاده از نتایج بدست آمده به سوالات مهمی در زمینه فن شناسی و تکنیک ساخت، تعیین مواد اولیه مورد استفاده در ساخت و تعیین نوع شیشه ها و تجارت و نقل و انتقالات مواد اولیه پاسخ داده شده است. نتایج بدست آمده از این پژوهش، نشان می دهد شیشه های آنالیز شده از این محوطه ها بر اساس  ترکیبات عنصری و نوع ماده گدازآور استفاده شده در فرایند ساخت، به 6 گروه مختلف و متفاوت تقسیم می شوند. بر اساس این تقسیم بندی مشخص شد که تعداد قابل توجهی از شیشه-های آنالیز شده از این محوطه ها از نوع شیشه های سیلیکا-سودا آهک هستند که در آنها از خاکستر گیاهان به عنوان ماده گدازآور استفاده شده است و به احتمال بسیار زیاد جزء تولیدات بومی و داخلی هستند. همچنین نتایج آنالیز، در نمونه¬های این محوطه¬ها، وجود برخی از اشیاء شیشهای که منشاء و محل تولید آنها  کاملا غیر بومی هستند و می توانند بر اساس تبادلات تجاری به این مناطق وارد شده باشند را کاملا تائید می کند. شیشه های گروه ناترون، گروهPb-Ba  و گروه Potash از جمله نمونه¬های غیر بومی هستند.
     
یاداداشت علمی: پژوهشي | موضوع مقاله: باستان سنجی
دریافت: 1399/12/27 | پذیرش: 1400/3/4
* نشانی نویسنده مسئول: پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای- پژوهشکده فیزیک و شتابگرها –آزمایشگاه واندوگراف، تهران، ایران

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهه باستان سنجی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research on Archaeometry

Designed & Developed by : Yektaweb