[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوفصلنامه ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
خصوصیات فیزیکی و ساختمانی خشت‌های بکار رفته در محوطه میراث جهانی ارگ بم
بهنام پدرام 1، افشین ابراهیمی2
1- استادیار ، b.pedram@aui.ac.ir
2- مربی
چکیده:   (74 مشاهده)
زلزله‌ی 5 دی ماه 1382، شهر بم و ارگ با شکوه آن را به ویرانه‌ای تبدیل کرد. قرن‌ها ارگ بم در این مکان برپا ایستاده بود. روزگاری آبادتر و زنده تر و روزگاری متروک. در این چند دهه‌ی اخیر است که رفته رفته ارگ بم به جا آورده می‌شود و در دهه‌ی کنونی است که محبوبیت عمومی می‌یابد چرا که جامعه ایرانی با تلاش فرهیختگانش، رفته رفته آن را باز می‌شناسد. این شناخت از آن جهت حائز اهمیت است که بدون مطالعات همه جانبه به‌ویژه در حوزه مواد و مصالح، کمتر می‌توان به مرمت موفق و اصولی موضع در دست تعمیر نائل گردید. واقعیت آن است که ارگ بم به لحاظ کالبدی از توده‌های معماری انباشته بر روی هم تشکیل شده است. بخش قابل توجهی از این توده‌ها، الحاقات و پوسته‌های تعمیراتی است که در طی قرون متمادی بر شالوده لایه‌های باستانی فرسوده شکل گرفته‌اند. مطالعات اخیر نشان از چندین ضعف ساختمانی عمده در کالبد غالب خشت‌های به‌کار رفته در محوطه ارگ بم دارد. استفاده مجدد از چنین خشت‌هایی با همان شیوه‌ی تولید و کاربرد در مرمت‌های پیش رو، با تردید و نگرانی قابل درکی همراه است و اقدامی چالش برانگیز می‌نماید که بی‌توجهی به آن، ارگ را مجدداً در مسیر تجربه تلخ گذشته قرار خواهد داد. این حقیقت که ارگ بم در طول دوره‌ی حیات خود همواره و به دفعات مورد حمله و غارت قبایل مهاجم و لشکرکشی‌ها قرار داشته و لاجرم فرصت اندکی برای ترمیم نواحی آسیب دیده در اختیار ساکنان قلعه بوده است، طبیعتاً مانع می‌گردیده که توجه کافی به کیفیت ساخت پاره‌ای از خشت‌ها صورت گیرد. این تحقیق با رویکرد کاربردی به دنبال شناخت ویژگی‌های ساختمانی خشت‌های به کار رفته در محوطه و نقاط ضعف و قوت آنهاست و می‌کوشد در قالب استدلال استقرائی (نگاه از جزء به کل) بر پایه روش تجربی و یافته اندوزی به‌روش ترکیبی (کتابخانه‌ای، آزمایشگاهی، میدانی) پاسخگوی سوال اصلی یعنی چیستی عوامل موثر در شکل دهی به ساختار و بروز تنش‌های رفتاری مصالح و چگونگی رفع یا تعدیل معایب شناخته شده باشد.
واژه‌های کلیدی: گل، خشت، فن‌شناسی، گونه‌شناسی، ارگ بم.
     
یاداداشت علمی: پژوهشي | موضوع مقاله: حفاظت و مرمت میراث فرهنگی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

pedram B, ebrahimi A. Structural and Physical Characters of the Adobes Used in the World Heritage Site of Arg-e Bam. JRA. 2017; 3 (2)
URL: http://jra-tabriziau.ir/article-1-104-fa.html

پدرام بهنام، ابراهیمی افشین. خصوصیات فیزیکی و ساختمانی خشت‌های بکار رفته در محوطه میراث جهانی ارگ بم. پژوهه باستان سنجی. 1396; 3 (2)

URL: http://jra-tabriziau.ir/article-1-104-fa.htmlبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
پژوهه باستان سنجی Journal of Research on Archaeometry
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3701