بررسی محوطه های عصر آهن شهرستان بیجار بر اساس مدلسازی پیش‌بینی باستان‌شناختی با روش رگرسیون لجستیک: ارزیابی داده‌ها پردازش و کارایی مدل - پژوهه باستان سنجی

XML English Abstract Print


1- گروه باستان شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- گروه باستان شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، javanmardardeshir@gmail.com
3- گروه هنر و معماری، دانشکده گروه هنر و معماری، دانشگاه پیام نور تهران
4- گروه باستان شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
5- کارشناس میراث فرهنگی استان کردستان، بیجار
چکیده:   (156 مشاهده)
چکیده: یکی از روش¬‌های آماری غالب در مدلسازی پیش‌بینی باستان‌شناختی؛ رگرسیون لجستیک است. مدل احتمالی که این روش بوجود می آورد برای اهداف این نوشتار مناسب است. زمانی که متغیر وابسته به صورت ارزش باینری قابل بررسی باشد روش رگرسیون لجستیک قابل اجرا است. در این رویکرد آماری ارزش باینری به عنوان متغیر وابسته با ارزش حضور/عدم حضور محوطه باستان‌شناختی شناخته می شود. نتایج مدل احتمال رویداد یا وقوع (محوطه باستان‌شناختی) را در ارزش احتمالی بین 1 و 0 نشان می دهد. عوامل زیست‌ محیطی به صورت متغیرهای مستقل تعریف شده‌اند و رگرسیون لجستیک رابطه بین متغیرهای مستقل و متغیر وابسته و همچنین ارزش احتمالی متغیر وابسته را در همه نقاط نقشه محاسبه می کند. این نوشتار با چنین رویکردی به مفاهیم آماری و استفاده از مدل‌سازی به روش رگرسیون لجستیک با داده های حاصل از بررسی‌های میدانی باستان شناسی به تحلیل و تفسیر نتایج در محدوده شهرستان بیجار در استان کردستان پرداخته است. در مجموع 71 محوطه عصر آهن به عنوان ورودی مدلسازی پیش بینی منجر به ارائه پیشنهادی بهینه به منظور آماده سازی مدل برای این گونه رویکردها در باستان شناسی شد. با این حال، نتایج جدای از کمک به صرفه جویی در زمان، هزینه و افزایش دقت بررسی¬های باستان شناختی برای پروژه های آتی، نشان دهنده 90.4 درصد صحت پیش بینی با ارائه مناطق با احتمال بالا و کاهش محدودۀ بررسی است. همچنین نشان داده شده که متغیرهای مستقل رودها و آبادی‌ها بیشترین تأثیرگذاری را بر نتیجه مدل و بر شکل گیری محوطه¬ها در چشم انداز داشته‌اند.
     
یاداداشت علمی: پژوهشي | موضوع مقاله: باستان سنجی
دریافت: 1401/4/21 | پذیرش: 1401/8/15

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهه باستان سنجی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research on Archaeometry

Designed & Developed by : Yektaweb