طبقه بندی بررسی و آنالیز بقایای استخوان های جانوری محوطه شیرتل (تپه شیره پز خانه) دشت قزوین از عصر برنز تا اواسط عصر آهن - پژوهه باستان سنجی

Research code: A-10-638-1

XML English Abstract Print


1- موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران، تهران، ایران ، m.beirami.mmb@gmail.com
2- اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان قزوین، قزوین، ایران
3- گروه علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (146 مشاهده)
تپه موسوم به محوطه باستانی شیره پزخانه (شیرتل) در فاصله 9 کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین واقع شده است. با توجه به نمونه‌¬هایی که به روش کربن14 تاریخ¬گذاری مطلق شده¬اند (شامل دو نمونه زغال و چهار نمونه¬ از بقایای استخوان¬های جانوری) این محوطه از عصر برنز تا اواسط عصر آهن را شامل می¬شود. افزون بر بقایای به دست آمده از این محوطه مانند اماکن استقراری، سفال، پیکرک و بقایای انسانی و غیره، مجموعه¬ بقایای استخوان¬های جانوری به دست آمده است که در بین آن¬ها می¬توان از بقایای استخوانی بز، گوسفند، غزال، گاو، گوزن، اسب سانان و درصد اندکی بقایای استخوانی سگ سانان، جوندگان و گراز را نام برد. در میان مجموعه استخوان¬های جانوری در محوطه شیرتل بیشترین درصد فراوانی را بقایای استخوانی گاو اهلی(Bos Taurus) تشکیل می¬دهد که با انواع آثار برش، آثار سوختگی و شکستگی قابل شناسایی هستند؛ با توجه به درصد بالای گاو اهلی نابالغ در این مجموعه به نظر می¬رسد، از نیروی محرکه این گونه جانوری بیشتر در مزارع و تسریع فرایند کشاورزی استفاده شده است. در مجموعه بقایای استخوانی محوطه شیرتل از رسته نشخوار کننده¬های کوچک (Small Ruminant) همانند دیگر محوطه-های دشت قزوین گوسفند اهلی(Ovis aries ) بیشترین درصد فراوانی را دارد. افزون بر نقش پروتئین در رژیم غذایی جوامع انسانی، از بقایای به¬دست آمده از محوطه شیر تل این¬طور به نظر می¬رسد که از استخوان¬های حیوانات اهلی برای ساخت ابزار استخوانی استفاده کرده¬اند. در این محوطه تعدادی بقایای استخوان¬های حیوانات وحشی نیز به دست آمده است که نقش شکار در اقتصاد معیشتی مردم را نشان می¬دهد.
     
یاداداشت علمی: پژوهشي | موضوع مقاله: باستان سنجی
دریافت: 1400/10/14 | پذیرش: 1401/3/30

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهه باستان سنجی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research on Archaeometry

Designed & Developed by : Yektaweb