پژوهه باستان سنجی
پژوهه باستان سنجی- راهنمای نگارش مقاله
راهنمای نگارش مقالات به زبان فارسی

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

چک لیست آماده سازی ارسال مقاله
به عنوان بخشی از فرایند ارسال، نویسندگان می‌بایست تمامی موارد زیر را در مقاله خود کنترل و بررسی نمایند و پس از آن اقدام به ارسال مقاله به نشریه کنند. چرا که در صورت عدم هم‌خوانی مطالب فرستاده شده با راهنمای زیر، فایل ارسالی به نویسندگان بازگردانده می شود.

 1. مقاله ارسالی قبلاً به زبان فارسی و سایر زبان ها (در قالب همایش و یا در مجموعه مقالات و یا نشریات دیگر و غیره) منتشر نشده باشد و یا در مجله دیگری در حال بررسی به صورت هم زمان نباشد (مگر اینکه توضیحی در قسمت توضیحات ضمیمه ارائه داده شود).
 2. فرم اصالت مقاله که به معنی اصیل بودن اثر و دوری از هرگونه بی اخلاقی انتشاراتی،  ایجاد امکان اظهار نظر در رابطه با محتوای مقاله به هر یک از نویسندگان از طرف نویسنده مسئول و همچنین دادن حق انتشار مقاله به نشریه است، آماده شود و به امضا  کلیه نویسندگان مزین گردد.
 3. تمامی DOI های موجود برای منابع مورد استفاده در پایان منبع آورده شده (نشریه پیشنهاد می‌کند برای مدیریت و بررسی هر چه بهتر منابع از نرم‌افزارهای مدیریت منابع همچون مندلی استفاده گردد و در صورت امکان فایل Refman منابع نیز در فایل های ضمیمه ارسال گردد).
 4. به تمامی جداول و شکل‌ها در متن ارجاع داده شود. جداول ارائه شده بایستی به صورت فایل متنی ارائه شود، نه عکس و در صورت نیاز فایل های تصاویر با کیفیت بالا نیز در قسمت فایل‌های ضمیمه بارگذاری گردند.
 5.  تصاویر با رزولوشن حداقل ۲۰۰dpi ( در صورت امکان  ۳۰۰dpiیا بالاتر) داشته و هر فایل نباید بیش از ۱۰ مگابایت باشد. فایل‌ها در یکی از این فرمت‌ها قابل ارائه هستند JPG:، TIFF، GIF، PNG، EPS (برای کیفیت بالا، فایل اصلی ترجیح داده می شود).
 6.  اطلاعات کتابشناسی و منابع  با توجه راهنمای ارائه مقالات مرتب گردد در ضمن مقاله ارسالی به مجله شامل پیروی از دستورالعمل اطمینان به فرآیند داوری همتا (Peer Review) است.شیوه‌نامه تدوین مقالات در پژوهه باستان‌سنجی

هدف نشریـه "پژوهه باستان‌سنجی" انتشار نتیجه پژوهش‌های علمی در زمینه باستان‌سنجی است.

مقالات علمی- پژوهشی، مقالات علمی مروری ناب و سطح بالا، یادداشت­های فنی، نقد و معرفی کتب تخصصی،  به زبان فارسی یا انگلیسی برای چاپ در نشریـه پس از داوری و تائید در گروه دبیران (هیئت تحریریه) به چاپ می‌رسند.

نویسندگان مقالات می‏ بایست نسخه های PDF و WORD مقالۀ خود را همراه با «فرم تعهد نویسندگان» ، «فرم تعارض منافع» و «فرم همانندجو» که در تارنمای نشریه موجود می‌باشد، از طریق سامانۀ تارنما بارگذاری نمایند.

مقاله‌ به ترتیب باید دارای بخش‌های زیر باشد:

صفحه اول

 ۱. عنوان کامل مقاله، [عنوان نوشتار باید کوتاه، گویا و محتویات نوشتار باشد] ۲. نام و نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان به همراه رتبه علمی و نام موسسه یا محل اشتغال، مشخص نمودن نویسنده مسئول مکاتبات (به همراه نشانی پستی، تلفن و پست الکترونیکی در پا نوشت) ۳. چکیده فارسی و واژه‌های کلیدی [چکیده مقاله باید شامل بیان مسئله، هدف، چگونگی پژوهش و یافته­ های مهم و نتیجه باشد. این بخش باید به‌تنهایی بیان‌کننده تمام مقاله و به‌ویژه نتایج به‌دست‌آمده باشد. اندازه چکیده فارسی حدود ۲۵۰-۳۰۰ کلمه است. تعداد واژه ­های کلیدی بین ۶-۴ کلمه باید باشد.].

صفحه دوم

۴. بخش لاتین: بخش های مختلف مقاله ی کوتاه انگلیسی بایستی طبق متن فارسی و ترتیب فوق تنظیم گردد. هر بخش میتواند به صورت پیشنهادی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه باشد. کل متن کوتاه انگلیسی بایستی  در ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه خلاصه گردد (توضیحات در شیوه نامه). همچنین صفحه نخست بخش لاتین شامل تمامی موارد موجود در صفحه نخست بخش فارسی به زبان انگلیسی است [شامل: عنوان مقاله، اسامی و سمت و سازمان نویسندگان، چکیده مقاله شامل ۵۰۰-۷۰۰ کلمه و کلیدواژه ­ها، مشخص نمودن نویسنده مسئول مکاتبات (به همراه نشانی پستی، تلفن و پست الکترونیکی در پا نوشت)].

صفحات بعدی

۵. مقدمه [بیان‌کننده اهمیت و ضرورت تحقیق در مسئله، اهداف تحقیق و همچنین معرفی کلی مقاله باشد] ۶. پیشینه تحقیق ۷. بدنه تحقیق شامل: روش تحقیق، مواد و روش‌ها، نتایج و یافته ­های مطالعات ۸. نتیجه ­گیری [باید به‌گونه‌ای منطقی و مفید ارائه گردد که روشن‌کننده بحث و ارائه یافته‌های تحقیق باشد] ۹. تشکر و قدردانی [از ‌راهنمایی و کمک‌های دیگران به‌طور خلاصه سپاسگزاری می‌گردد و همچنین چنانچه مقاله مستخرج از طرح پژوهشی یا رساله باشد عنوان طرح پژوهشی یا رساله نیز در این بخش درج گردد] ۱۰. پی ­نوشت­ ها [نویسندگان محترم دقت نمایند به‌هیچ‌وجه از پانوشت استفاده نگردد. برای معادل­ های زبان ­های بیگانه از نوشتن معادل بلافاصله بعد از ترجمه فارسی در داخل متن استفاده گردد. برای توضیحات ضروری - درباره اصلاحات و مطالب مقاله از ارجاع به مأخذ مورد نظر (با الفاظ رجوع کنید به: یا ببینید) استفاده و در موارد فوق ضروری از تعداد کمی پی­نوشت استفاده گردد] ۱۱. فهرست منابع  به سبک ونکور است و به ترتیب اعداد داخل متن تنظیم گردند.

توضیحات ضروری

 • مقالات مروری

نویسندگان علاقه‌مند به انتشار مقالات مروری در زمینه­ های علمی تحت پوشش این نشریه، بایستی پیشنهاد کتبی خود را در قالب یک صفحه و به همراه فهرستی از انتشارات خود در زمینه پیشنهادی، به دفتر نشریه ارسال نمایند تا موضوع در شورای سردبیران نشریه طرح گردیده و تصمیم اخذشده در خصوص پیشنهاد موردنظر به اطلاع متقاضی رسانده شود.

 • مقالات و گزارش‌های علمی کوتاه

مقالاتی که از نظر کیفی یا کمی شرایط یک مقاله کامل را ندارند به صورت مقاله کوتاه (Short article) پذیرفته می‌شوند. طول این مقالات در فرمت چاپی حداکثر پنج صفحه بوده و فرمت نوشتن آن مانند مقاله کامل است (شامل متن، شکل و جدول). قسمتی از هر شماره نشریه نیز به گزارش‌های کوتاه علمی (Short reports) اختصاص دارد که حداکثر در دو صفحه چاپی با چکیده انگلیسی تهیه می‌شود. ارجاع به منابع مورد استفاده (رفرانس‌ها) و نحوه نوشتن آن‌ها مانند مقالات کامل است..

چنانچه مقاله‌ دارای چند نویسنده باشد، نامه درخواست به سردبیر می‌بایست توسط همه نویسندگان امضا شده و تمام مکاتبات باید توسط نویسنده مسئول انجام شود..

تأیید نهایی نوشتارها برای چاپ بر عهده گروه دبیران (هیئت تحریریه) نشریـه است.

نشریـه در پذیرش، رَد یا ویرایش محتوای مقاله­ها آزاد است. مقاله ­های دریافتی بازگردانده نخواهند شد.

استفاده از مقاله ­های چاپ‌شده در این نشریـه، در سایر نشریه ­ها و کتاب­ها با ذکر منبع بلامانع است.

مقالات می­بایست مطابق با زمینه تخصصی نشریه در حوزه باستان‌سنجی  بر اساس محورهای ذیل باشد:

 • محور اول:سالیابی تحلیلی و آزمایشگاهی آثار فرهنگی و تاریخی
 • محور دوم:منشأیابی آثار فرهنگی و تاریخی
 • محور سوم:ساختارشناسی آثار و مواد فرهنگی- تاریخی
 • محور چهارم: مطالعه و بازآفرینی فناوری‌های باستانی
 • محور پنجم: فرآیندهای حفاظت و مرمت آثار فرهنگی- تاریخی
 • محور ششم: مطالعات اصالت سنجی آثار فرهنگی- تاریخی
 • محور هفتم: تحلیل‌های کمّی- آماری در مطالعات آثار فرهنگی و تاریخی
 • محور هشتم: پژوهش های زمین باستان­شناسی
 • محور نهم: پیش­یابی و دورسنجی در مطالعات آثار فرهنگی - تاریخی
 • محور دهم: زیست باستان شناسی

راهنمای اصلاح مقالات بعد از انجام داوری

 در صفحه اول فایل بدون نام مقاله، نامه ای خطاب  به مدیر مسئول نشریه بنویسید که شامل موارد زیر باشد

۱- پاسخ به پرسش ها و شبهات و پیشنهادات داوران ارجمند در رابطه با مقاله به نحوی که متن سوال و اظهار نظر داور با شماره ذکر شود و در ادامه با رنگی دیگر به آنها پاسخ داده شود.

۲- کلیه مواردی که در متن اضافه شده شامل توضیحات تکمیلی  و تغییرات در محتوای مقاله با تمایز رنگری در متن  مشخص شوند.

توجه: اگر در فایل بدون نام نویسندگان، درخواستی از طرف نشریه ،  به نحوی از انحا، نام نویسندگان  مشهود باشد به گونه ای که داوران بتوانند نویسنده را تشخیص دهند مقاله در هر مرحله از روند پذیرش از سیستم حذف خواهد شد.

قالب نوشتار مقالات به زبان فارسی را از اینجا دریافت نمایید.

 شیوه نامه  (doc)  

شیوه نامه(PDF)

راهنمای آوانگاری  زبان فارسی   (PDF)   

 

انواع قالب مقالات
مقاله پژوهشی مقاله مروری
سرمقاله نامه به سردبیر
گزارش موردی دیدگاهها
فرم های تعهد
فرم تعارض منافع(Conflict of Interest) (doc)  فرم تعهد نویسندگان (doc)
دیگر فایل ها

نمونه فرم های داوری مقالات (doc)

 شیوه نامه استناددهی  Vancouver-JRA
فایل استایل برای اضافه کردن در نرم افزار  مدیریت منبع (مندلی یا اند نوت) دانلود
لاتین(PDF)

منشور و موازین اخلاقی پژوهش  (PDF) 

فونت های مورد نیاز(ZIP)

قالب نوشتار مقالات انگلیسی  (PDF) 

راهنمای  استفاده از همانند جو
لینک نام نویسی:
https://tik.irandoc.ac.ir/User/SignUp


 
 

   

طراح لوگوی  و آرم: ولی جوادی آذر

ویراستار چکیده های لاتین: مسعود باقرزاده کثیری

مترجم چکیده ها به ترکی استانبولی: نگار کاظمی پور


کلمات کلیدی

باستان سنجی، باستان شناسی، سالیابی، فن شناسی، فناوری، ساختارشناسی، منشایابی،آمار، ژئوفیزیک، فیزیک، حفاظت، رادیوکربن، لومینسانس، آنالیز شیمیایی، متالوگرافی، آنالیزهای ایزوتوپی، میکروسکوپی، طیف سنجی، میراث، جعل، موزه، ، پیش از تاریخ، دوره اسلامی، ایران، سنگ، سفال،عاج،مصالح گلین،لعاب،چوب،چرم،نقاشی،ملات، گچ، آهک،آجر، خاک، شیشه، فلزات، رنگدانه، نسخ خطی، استخوان.

نشانی مطلب در وبگاه پژوهه باستان سنجی:
http://jra-tabriziau.ir/find.php?item=1.48.16.fa
برگشت به اصل مطلب