پژوهه باستان سنجی
پژوهه باستان سنجی- درباره نشریه
آشنایی با نشریه پژوهه باستان سنجی

حذف تصاویر و رنگ‌ها

ایران یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن بشری با قدمتی ۷۰۰۰ ساله است که بیش از سی هزار محوطه و اثر تاریخی ثبت‌شده (محوطه باستانی اسلامی و پیش از اسلام، بناهای تاریخی، مجموعه بناها و تک بناها) در فهرست آثار ملی دارد. پژوهش در ساختار شیمیایی و فیزیکی مواد و مصالح سازنده‌ی این آثار و اشیاء، سال‌یابی و تاریخ‌گذاری آن‌ها و انجام تحلیل­ های دقیق و جامع بر اساس روش ­های علوم فیزیک، شیمی، زمین­ شناسی، کانی‌شناسی، جغرافیا و ریاضیات، که امروزه تحت عنوان "باستان‌سنجی" صورت می­ گیرند شناخت و درک محققان را از فرآیندهایی شکل ­گیری اثر و درنتیجه، دقت تحلیل و تفسیر پژوهشگران این عرصه را افزایش داده، نتایج و تفسیرهای مربوط به فرآیندهای فرهنگی و اجتماعی مؤثر بر دگرگونی­ های هنری و فنی را در طول زمان، معتبر می­ سازند.

در این راستا و با توجه به نوپا بودن علم باستان‌سنجی در کشور، دانشگاه هنر اسلامی تبریز در سال ۱۳۹۱ اقدام به تدوین سرفصل و راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد رشته باستان­ سنجی (در دو گرایش مواد آلی و مواد معدنی) در کشور نمودکه خوشبختانه این سرفصل در سال ۱۳۹۴ مورد تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت. در این ‌ارتباط و با توجه به عدم وجود نشریات تخصصی این حوزه، دانشکده حفاظت آثار فرهنگی این دانشگاه به همراه جمعی از اساتید صاحب‌نام ملی و بین ­المللی تصمیم گرفت نشریه ­ای علمی-پژوهشی با عنوان پژوهه­ باستان­ سنجی منتشر نماید. امیدوارم که با حمایت­ های همکاران دانشگاهی و متخصصین حوزه­ های مرتبط با آثار فرهنگی و تاریخی، این نشریه بتواند منبع علمی معتبری در حوزه­ نشر نتایج مطالعات باستان‌سنجی و  حفاظت و مرمت میراث فرهنگی در میهن اسلامی عزیزمان، ایران باشد.

 نشریه پژوهه باستان سنجی به صاحب امتیازی: دانشکده حفاظت آثار فرهنگی دانشگاه هنر اسلامی تبریز؛  پیرو جلسه تاریخ ۱۳۹۶/۵/۱۸ و پیرو ابلاغیه به شماره ۳/۱۸/۱۸۳۹۵۱  مورخ  ۱۳۹۶/۸/۱۳ کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور، وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به کسب درجه علمی ـ پژوهشی از شماره دوم (پاییز و زمستان ۱۳۹۴)  به بعد گردید. پژوهه باستان سنجی نخستین نشریه در زمینه مطالعات باستان سنجی  در زبان فارسی است.


 


پژوهه باستان سنجی

اطلاعات پایه
صاحب امتیاز و ناشر : دانشگاه هنر اسلامی تبریز
مدیر مسئول : مهدی رازانی
سردبیر : کمال‌الدین نیکنامی
مجوز انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۷۸۷۳۹ مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۱   
انجمن های همکار : انجمن علمی باستان شناسی ایران
انجمن زمین شناسی ایران
انجمن عملی موزه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی ایران
شاپای چاپی (ISSN) : ۲۴۷۶-۴۶۴۷
شاپای الکترونیکی (EISSN) : ۲۴۷۶-۴۶۳۹
نشانگر دیجیتالی شیء (DOI)  ۱۰.۱۸۸۶۹/acadpub.jra
شناسه دیجیتال اشیا (DOR) : دارد (مقاله)
نوع اعتبار : علمی (علمی-پژوهشی سابق)
رتبه در وزارت علوم برای  ارزیابی ۱۳۹۹ : الف
ضریب تأثیر (Impact Factor) ۱۳۹۷ : ۰.۲۵۰
شروع انتشار : ۱۳۹۴
دوره انتشار : دوفصلنامه
  زبان : فارسی با چکیده های انگلیسی
نوع انتشار : الکترونیکی
نوع دسترسی : رایگان( تمام متن)
نوع  داوری : داوری دو سو ناشناس (حداقل ۲ داور)
زمان بررسی اولیه : ۶ روز کاری
زمان داوری : ۶ تا ۸ هفته
هزینه داوری مقاله ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال
هزینه اقدامات قبل از چاپ مقاله : ۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال

نشانی مطلب در وبگاه پژوهه باستان سنجی:
http://jra-tabriziau.ir/find.php?item=1.40.12.fa
برگشت به اصل مطلب