پژوهه باستان سنجی
پژوهه باستان سنجی- ﻣﮑﺎﻧﯿﺰم ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺳﺮﻗﺖ ﻋﻠﻤﯽ
ﻣﮑﺎﻧﯿﺰم ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺳﺮﻗﺖ ﻋﻠﻤﯽ در ﻧﺸﺮیﻪ پژوهه باستان سنجی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1396/2/2 | 

ﻣﮑﺎﻧﯿﺰم ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺳﺮﻗﺖ ﻋﻠﻤﯽ در ﻧﺸﺮیه پژوهه باستان سنجی

 ابتدایی ­ترین روش تشخیص سرقت علمی در کلیه مجامع و نوشته­ های علمی استفاده از داوران متخصص و مرتبط با موضوع است که در همین راستا نشریه پژوهه باستان سنجی نیز با استفاده از داوران مجرب سعی می­کند از انتشار مقالات مشابه و یا سرقت علمی جلوگیری نماید. در مرحله دوم نشریه بر اساس استفاده از سامانه یکتاوب (سامانه و نرم‌افزار هوشمند مدیریت نشریات) که دارای  امکان "بررسی و نمایش مقالات مشابه" در بین مقالات فارسی برای داوران و همچنین دبیر علمی نشریه است، امکانی را  فراهم می­کند تا بتوان میزان انطباق و تشابه مقاله با دیگر مقالات مولفین و یا نویسندگان دیگر را مورد ارزیابی قرار دهد (شکل زیر).

AWT IMAGE 

همچنین می­توان نسبت به احتمال انتشار مقالات دریافت‌شده از نویسندگان آگاه شد. بدین ترتیب، با استفاده از نرم‌افزار هوشمند یکتاوب، امکان انتشار مقالات عیناً مشابهی که قبلاً در نشریات علمی- پژوهشی کشور منتشر شده‌اند به حداقل می‌رسد. این امکان برای مقالاتی که در نشریات دیگر در حال بررسی هستند و هنوز منتشر نشده‌اند نیز در حال گسترش است که بدین ترتیب، از بررسی یک مقاله در چند مجله به طور همزمان جلوگیری می‌­شود.

در صورتی که انجام سرقت علمی، بر اساس تعریف استاندارد آن، در یکی از مقالات ارسالی به نشریه (و یا منتشر شده در آن) محرز گردد نشریه ضمن خارج نمودن مقاله از فرآیند داوری (و یا لیست مقالات منتشر شده)، موضوع را با ذکر مشخصات کامل مقاله و اسامی نویسندگان آن، بصورت اطلاعیه ­ای در صفحه نخست نشریه و کانال­ های ارتباطی خود منتشر خواهد نمود. در ادامه هیچ نوع مقاله­ ای از سوی نویسندگان مورد نظر در این نشریه پذیرفته نخواهد شد.
 همچنین پیرو ابلاغ "آیین نامه پیشگیری از تقلب در تهیه آثار علمی" و اعلام صریح در بند ۲ ماده ۶ آیین نامه مذکور بر لزوم ارائه گواهی همانندجو، کلیه نویسندگان و پژوهشگران محترم می بایست گواهی همانندجویی که میزان آن کمتر از ۲۰ درصد است را در مرحله ارسال مقاله بارگذاری نمائید. لینک سایت : https://tik.irandoc.ac.ir/User/SignUp

  

نشانی مطلب در وبگاه پژوهه باستان سنجی:
http://jra-tabriziau.ir/find-1.152.137.fa.html
برگشت به اصل مطلب