[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
مقالات پذیرش شده::
راهنمای نویسندگان::
راهنمای داوران::
ثبت نام در سامانه::
اشتراک نسخه چاپی ::
تسهیلات پایگاه::
آرشیو دیدگاه ها::
رخدادهای باستان سنجی ::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پیوند های مرتبط

شرکت مشاوران به آور نانوی امید[مبنا]

..
Journal DOI

AWT IMAGE

Creative Commons License

(این نشریه تحت قانون بین المللی کپی رایت Creative Commons: BY می باشد.)

دسترسی آزاد

..

ﻣﯿﺰان ﻗﺒﻮﻟﯽ ﻣﻘﺎﻻت(۱ سال اخیر)
نرخ پذیرش %۰۴
نرخ عدم پذیرش %۴۲
ﻣﯿﺰان ﻗﺒﻮﻟﯽ ﻣﻘﺎﻻت(کل)
نرخ پذیرش %۴۵
نرخ عدم پذیرش %۲۳

logo-samandehi
:: تاریخچه سمپوزیوم باستان سنجی دانشگاه هنر اسلامی تبریز ::

باستان سنجی یک نظام مطالعاتی یا دانش میان ­رشته ­ای است که از رهیافت دانش ­های پایه و طبیعی ریاضیات، شیمی، فیزیک و زمین­ شناسی و مانند این­ها در باستان­شناسی و مرمت آثار فرهنگی- تاریخی بهره می­ جوید تا مرزهای شناخت و معرفت دانشمندان را نسبت به عرصه ­های گوناگون هنر و میراث فرهنگی گسترش دهد؛ و به همین سبب، باستان­سنجی یکی از ارکان مطالعات میراث فرهنگی است. با این حال، علی­رغم گذشت بیش از 150 سال از شکل ­گیری مطالعات میراث فرهنگی و باستان­شناسی ایران، از هنگامی که کنت لفتوس کندوکاو شوش را آغاز کرد تا وقتی که سازمان میراث فرهنگی کشور رسما تشکیل شد، باستان­سنجی یکی از کمبودها و کاستی­ های اساسی عرصه باستان­شناسی و مطالعات میراث فرهنگی ایران بوده است؛ که علی­رغم تکاپوی شماری از باستان­ شناسان و موزه­ داران و معماران پیش­کسوت ایرانی، چون شادروان عزت­ ا... نگهبان و مهدی بهرامی و یا علی ­اکبر سرفراز و مرحوم سراج ­الدین کازرونی، برای بنیان نهادن شالوده­ های یک نظام ملی برای پژوهش­ های میراث فرهنگی ایران، بدان هیچ توجهی نشده بود!

البته این بی­ توجهی به معنی عدم آشنایی بزرگان و پیش­کسوتان با دانش میان ­رشته ­ای باستان­سنجی و یا عدم توانایی زیرساخت­ های علمی و فنی کشور نبود؛ بلکه سهولت دسترسی پژوهش­گران ایرانی به آزمایشگاه ­های باستان­ سنجی اروپایی و آمریکایی، در کنار دخالت ­های بی­حد و حصر باستان­ شناسان بیگانه در مسائل میراث فرهنگی ایران، سبب شده بود تا ضرورت بنیان­گزاری باستان­سنجی در ایران احساس نشود. کما این­که غربیان هم بدان رضایت نداشتند؛ زیرا، با وجود ادعای مکرر شماری از غرب­گرایان وطنی، مبنی بر تحول شگرف و شگفت و همه جانبۀ باستان­ شناسی و مطالعات میراث فرهنگی ایران در پیش از انقلاب اسلامی و نیز در دهه­های 1370 و 1380 ه.ش. که درهای میراث فرهنگی ایران را به روی اروپا و آمریکا گشوده بودند، تاریخ ایران گواه آن است که دوستان اروپایی و آمریکایی ایشان نه تنها کوچک­ترین و کم­ترین گامی و حرکتی برای انتقال دانش و فناوری و فراهم کردن زیر ساخت های علمی و فنی مطالعات میراث فرهنگی ایران برنداشتند، بلکه بالعکس، نوعی سیاست تحریم خاموش و اعلام نشده­ ای نیز به یاری هم­ اندیشان داخلی خویش به پیش راندند!

اما تحت مدیریت ریاست وقت دانشگاه هنر اسلامی تبریز، جناب آقای دکتر کی­ نژاد، عضو محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی، استادان گروه مرمت آثار تاریخی این دانشگاه، فرمان تاریخی مقام معظم رهبری، حضرت آیت­ا... العظمی خامنه­ای، مبنی بر ضرورت شکستن سد تحریم­ ها و برداشتن گام­ های استوار برای استقلال علمی و فرهنگی کشور و تبدیل کردن جمهوری اسلامی ایران به قدرت برتر علمی و فنی منطقه تا افق سال 1404 ه.ش. به منظور بنیان نهادن شالوده­ های تمدن نوین اسلامی و گذر از پیچ گردنه ­ی حساس تاریخ ایران را لبیک گفتند؛ و با مطالعه ­ی سرفصل ­های درسی بیش از بیست دانشگاه معتبر اروپایی و آمریکایی، و با بررسی امکانات فنی و زیر ساخت­های علمی دانشگاه ­های شهرستان تبریز و حومه، سرانجام اولین سرفصل­ های مقطع کارشناسی ارشد باستان­سنجی تدوین شد؛ و تشکیل اولین گروه باستان­سنجی در شهر اولین ­های ایران به تأیید هیئت رییسه ­ی محترم دانشگاه رسید؛ و در مهرماه سال­ های 1391 در مقطع کارشناسی ارشد باستان­سنجی اقدام به پذیرش نخستین دوره دانشجویان در این دانشگاه گردید.

در همین راستا  با توجه به آنکه در آبان ­ماه سال 1381 ه.ش. به کوشش شادروان دکتر مسعود آذرنوش، ریاست وقت پژوهشکده ­ی باستان­شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی سابق، اولین نشست علمی باستان­سنجی در تهران تشکیل شد؛ که سبق تاریخی و فضل تقدم این حرکت عالمانه به ایشان می ­رسد؛ اما، اولین سمپوزیوم ملی و فراگیر باستان­سنجی ایران، با مساعدت و پشتیبانی مادی و معنوی ریاست محترم دانشگاه هنر اسلامی تبریز، آقای دکتر کی­نژاد، با مشارکت استادان و پژوهش­گرانی ملی از دانشگاه­های تهران، تبریز، محقق اردبیلی، هنر اصفهان، صنعتی سهند، علوم پزشکی تبریز، مرکز تحقیقات اتمی بناب، سازمان زمین­شناسی کشور- واحد تبریز و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در سال 1391 ه.ش. در محل پردیس مرکزی دانشگاه هنر اسلامی تبریز تشکیل شد؛ که با توجه به استقبال شایسته ­ی استادان، دانشجویان و پژوهش­گران ایرانی، دومین سمپوزیوم ملی با عنوان مصوب «کاربرد تحلیل­ های علمی در باستان­سنجی و مرمت میراث فرهنگی» در روزهای 25 و 26 اردیبهشت ماه 1392 در همان محل تالار بعثت پردیس مرکزی دانشگاه ادامه یافت؛  که در پایان همین سمپوزیوم، با حضور نمایندگانی از دانشگاه­های هنر اسلامی تبریز، تهران، هنر اصفهان و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری «بیانیه­ی تبریز» به عنوان سند اولیه و چشم ­انداز توسعه­ی ملی رشته­ی باستان­سنجی در ایران تدوین و تصویب شده؛ در مؤرخه­ی 27/07/1392 در دبیرخانه­ی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور به ثبت و استحضار و تأیید رسید . که در همین راستا قرار شد این سمپوزیوم زین پس به صورت دو سالانه و با رویکرد بین المللی ادامه یابد که اولین دوره آن در قالب سمپوزیوم بین المللی ایران و آلمان در11-15 آبان ماه سال 1395 برگزار خواهد شد.

دوره اول سمپوزیوم کاربرد علم باستان­سنجی  در مرمت آثار و بناهای تاریخی

دبیر علمی:  دکتر بهرام آجورلو

دبیر اجرایی: مهندس محسن چاره ­ساز

کمیته­ سیاست­گزاری سمپوزیوم اول : بهرام آجورلو، مسعودباقر زاده کثیری، مهدی رازانی، علی نعمتی، ،محسن چاره ­ساز(درون دانشگاهی)

AWT IMAGE

دوره  دوم سمپوزیوم : کاربرد تحلیل­ های علمی در باستان­سنجی و مرمت میراث فرهنگی

دبیر علمی:  دکتر بهرام آجورلو

دبیر اجرایی: مهندس محسن چاره ­ساز

کمیته­ سیاست­گزاری سمپوزیوم دوم: بهرام آجورلو، مسعودباقر زاده کثیری، مهدی رازانی، علی نعمتی، وحید عسکر پور،محسن چاره ­ساز(درون دانشگاهی)

AWT IMAGE

دوره  سوم  : سمپوزیوم بین المللی  باستان­سنجی ایران و آلمان

دبیر علمی:  دکتر بهرام آجورلو

دبیر اجرایی: اکبر عابدی

کمیته سیاست­گزاری سمپوزیوم سوم: بهرام آجورلو، مسعودباقر زاده کثیری، مهدی رازانی، علی نعمتی، وحید عسکر پور، اکبر عابدی( درون دانشگاهی)

سمپوزیوم بین المللی باستان سنجی ایران و آلمان

کلیدواژه ها: باستان سنجی | کاربرد علم باستان­سنجی در مرمت آثار و بناهای تاریخی | دکتر بهرام آجورلو | همایش باستان سنجی | سمپوزیوم باستان نسجی | همایش مرمت | علم باستان سنجی | باستان­سنجی و مرمت میراث فرهنگی |
دفعات مشاهده: 799 بار   |   دفعات چاپ: 67 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
پژوهه باستان سنجی Journal of Research on Archaeometry
Persian site map - English site map - Created in 0.059 seconds with 1110 queries by yektaweb 3571