باستان سنجی مرمت - پژوهه باستان سنجی

باستان سنجی مرمت

باستان سنجی مرمت

رضا خنجری دولت آبادی
عضو هیات علمی و مدیر گروه رشته مرمت آثار تاریخی در دانشگاه زابل

AWT IMAGE

باستان سنجی با ریشه یابی در اثر به لحاظ چگونگی نشات و نحوه  نشو و نمای اثر آغاز می شود و در نهایت به راهکار هایی مناسب در زمینه حفظ و نگهداری بهتر از اثر تاریخی ختم می شود.
در واقع باستان سنجی لحظه به لحظه و دوران به دوران همراه اثر تاریخی حرکت می کند گویی که با آن زندگی می کند و او را می فهمد.
باستان سنجی منشا و مواد اولیه یک اثر تاریخی را که می تواند مثلا یک معدن باستانی باشد را شناسایی و سیر شکل گیری و ظهور اثر تاریخی را نمایان سازد و نشان دهد باستان سنجی می تواند تمام نقاط جغرافیایی و جوامع بشری را که در گذشته درگیر ساخت یک اثر بوده اند را شناسایی و بگوید که ساخت یک اثر شامل چه مرارت ها و سختی ها و حاصل چه همکاری-های گسترده ای حتی در سطح بین الملی بوده و ارتباط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بین جوامع مختلف بشری و تمدن های باستانی گذشته را بهتر از گذشته نمایان سازد تا امروز این آثار تاریخی که نسل به نسل بدست ما رسیده بتواند خود را به عنوان یک نماینده از تاریخ، تمدن و فرهنگ گذشته به نحو مناسبی معرفی کند و جهانیان بیش از پیش با ارزش های میراث فرهنگی خود آشنا شوند.
باستان سنجی مانند یک فیلم مستند است بدون کم و کاست. به طوری که حتی می توان از هر اثر تاریخی یک نمایشنامه درام، ملودرام و یا حتی تراژدی نوشت و دوران اوج و حضیض آن را نمایان ساخت.
به طور کلی باستان سنجی تمامی عناصر چهارگانه خلقت که همانا عناصر سازنده جهان است را در یک اثر تاریخی مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و هر کدام را در بوته آزمایش گذاشته و به چیستی و چرایی آنها می پردازد.


دفعات مشاهده: 1587 بار   |   دفعات چاپ: 408 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهه باستان سنجی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research on Archaeometry

Designed & Developed by : Yektaweb