باستان سنجی نگرشی نو به علم میراث فرهنگی - پژوهه باستان سنجی

باستان سنجی نگرشی نو به علم میراث فرهنگی

باستان­سنجی نگرشی نو به علم میراث فرهنگی

یاسین صدقی

دانشجوی کارشناسی ارشد باستان‌سنجی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز

یاسین صادقی

آرکئومتری یا باستان­سنجی را می­توان از شاخه­های دانش میراث فرهنگی که برپایه­ی علوم پایه و مهندسی استوار است برشمرد. آرکئومتری علمی است میان رشته­ای که با شناخت کافی از علوم پایه همچون شیمی، فیزیک، زیست، زمین­شناسی، آمار و سایر علوم سعی دارد پاسخ­گوی پرسش­های موجود در زمینه­ی باستان­شناسی، مرمت، موزه­داری، تاریخ و هنر باشد. دریک نگاه این حوزه را می­توان به سه بخش کلی شناخت مواد (آرکئومتالورژی، آرکئوسرامیک، آرکئومینرالوژی و...)، سالیابی (رادیوکربن، ترمولومینسانس، دندروکرونولوژی و...) و مکان­یابی محوطه­های باستانی (ژئوفیزیک، عکس­برداری­های هوایی و ماهواره­ای، ژئوالکتریک و ...) تقسیم­بندی نمود.

 باتوجه به گستردگی وسعت و پیشینه کمی و غنای فرهنگی کشور عزیزمان ایران که دربردارنده تعداد بیشماری از محوطه­های تاریخی و باستانی است که سازنده حجم عظیمی از داده­های مطالعاتی حاصل از بررسی­های باستان­شناسی این محوطه­ها می­باشد، همچنین ازسویی دیگر گستردگی داده­های علمی بررسی نشده موجود در مخازن موزه­ها و انبارها که به مراتب رو به گستردگی می­باشند، نیازمند حمایت و پشتیبانی از پژوهشگران حوزه باستان­سنجی را در اموری همانند تشکیل آزمایشگاه­های باستان­سنجی و  پژوهشکده­ی باستان­سنجی برای همکاری و پاسخ­گویی به سوالات این داده­ها را دارا است. در نظام آکادمیک ایران همیشه رشته­هایی از قبیل باستان­شناسی و مرمت، پیشروی مطالعات پایه در زمینه میراث فرهنگی بوده­اند، اما همیشه در پیوند این رشته­ها با سایر علوم خلأیی احساس می­شد که نیازمند بکارگیری علمی مانند باستان­سنجی در ایران را حاصل شده است.

اما یکی از مهم­ترین بخش­های یک پژوهش علمی انتشار نتایج و بررسی­های صورت گرفته در جهت پاسخ­گویی به پرسمان­های موجود می­باشد که همیشه یکی از مشکلات اساسی این حوزه بوده است. اما با ورود این علم به کشور عزیزمان ایران و باتوجه به تربیت و پرورش پژوهشگرانی در این حوزه خوشبختانه گروه باستان­سنجی وابسته به دانشکده­ی هنرهای کاربردی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در گامی دیگر توانسته است در این امر پیشرو باشد و اقدام به راه­اندازی دوفصلنامه پژوهه باستان­سنجی بنماید. لذا باتوجه به اهمیت یافتن این حوزه در مطالعات میراث فرهنگی ضرورت ایجاد نشریه­های دو زبانه و حتی چندزبانه در جهت نشر یافته­ها و شناخت حوزه­های علمی پژوهشگران مرتبط با یک­دیگر بیشتر از پیش احساس می­شود.

یاسین صدقی

دانشجوی کارشناسی ارشد باستان سنجی دانشگاه هنر اسلامی تبریز


دفعات مشاهده: 6924 بار   |   دفعات چاپ: 659 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهه باستان سنجی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research on Archaeometry

Designed & Developed by : Yektaweb