"باستان‌شناسی آسیای مرکزی" نقد و بررسی کتاب - پژوهه باستان سنجی
سال 7، شماره 2 - ( 1400 )                   سال 7 شماره 2 صفحات 217-209 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه باستان شناسی، دانشکده معماری و هنر، دانشگاه کاشان، کاشان، ایران ، javadhoseinzadeh@gmail.com
چکیده:   (1265 مشاهده)

کتاب "باستان‌شناسی آسیای مرکزی" نوشتۀ دکترسیدمنصور سیدسجادی، در سال 1395، با 912 صفحه نوشتار، عکس، طرح و نقشه، در دو جلد توسط سازمان سمت به چاپ رسیده است. کتاب به هنگام منتشر شده و قطعا هم برای جامعۀ باستان‌شناسی ایران و هم سایر پژوهشگرانی که دل در گرو تاریخ و فرهنگ ایران زمین در منطقۀ آسیای میانه دارند، کتابی مفید و سودمند خواهد بود. کتاب از نظر اصول نگارشی و ویرایشی به غایت ویراسته و پیراسته است و دست­اندرکاران، از نگارنده گرفته تا ویراستاران، زحمت فراوان کشیده‌اند. با وجود اینکه کتاب از نظر ساختاری، پس از معرفی منطقه و تاریخ پژوهش‌ها، یک سیر زمانی را از پارینه‌سنگی تا دوران آهن در پیش گرفته اما با تورق و مطالعۀ کتاب، نوعی آشفتگی و عدم انسجام ساختاری در بیشتر بخش‌های آن دیده می‌شود. از نظر محتوایی نیز کتاب، با وجود اینکه تقریبا تمامی مباحث پیش از تاریخ منطقه آسیای مرکزی را دربر گرفته است؛ اما با این حال برخی از دوره‌ها و فصل‌های کتاب لاغرتر و برخی مباحث، به ویژه مباحث دورن مفرغ، به غایت فربه و پرحجم است. نکتۀ اصلی که در خصوص محتوای کتاب وجود دارد آن است که بیش از نیمی از مطالب و محتوای نوشتاری کتاب از تنها یک منبع، یعنی کتاب "باستان‌شناسی آسیای مرکزی: از پارینه‌سنگی تا عصر آهن" نوشتۀ باستان‌شناس آمریکایی، فیلیپ کول برگرفته شده است. با وجود اینکه نگارنده تقریبا در تمامی مواردی که از این کتاب بهره گرفته است، بدان ارجاع داده اما بر همگان روشن است که چنین بهره­گیری‌های کلانی و یکباره از یک منبع، جزو رفتارهای معمول و حرفه‌ای دانشگاهی به حساب نمی‌آید و اوضاع به گونه‌ای دیگر است. پیشنهاد نگارندۀ این نوشتار آن است که دست­کم روی جلد کتاب، عنوان "ترجمه و گرداوری" آورده شود تا ماهیت کتاب با عنوان آن سازگارتر باشد.
 
 
متن کامل [PDF 1107 kb]   (922 دریافت)    
یاداداشت علمی: معرفی و نقد کتاب | موضوع مقاله: باستان سنجی
دریافت: 1400/9/25 | پذیرش: 1400/10/1 | انتشار: 1400/10/4 | انتشار الکترونیک: 1400/10/4

فهرست منابع
1. Kohl PL. The Bronze Age Civilization of Central Asia: Recent Soviet Discoveries, Armonk (NY): ME Sharpe.
2. Kohl PL, Francfort HP. Central Asia palaeolithic beginnings to the iron age= L'Asie centrale des origines à l'âge du fer. Ed. Recherche sur les civilisations; 1984. [کوهل، فیلیپ. باستان‌شناسی آسیای مرکزی، از پارینه‌سنگی تا عصر آهن. برگردان حسین رمضان¬پور، معصومه مرادیان، تهران: انتشارات سمیرا، 1396.]
3. Sarianidi VI. Gonurdepe: City of kings and Gods. Ashgabat: Miras. 2005.
4. Sarianidi V. Necropolis of Gonur. Kapon editions; 2007.
5. Masson VM, Masson VM. Altyn-depe. UPenn Museum of Archaeology; 1988 Jan 29.
6. Litvinsky BA, P'yankova LT. Pastoral tribes of the Bronze Age in the Oxus Valley (Bactria). History of civilizations of Central Asia. 1992;1:379-94.

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.